Piše: Šejla Džindo
Građani kvarta na Koševskom brdu u Sarajevu uzimaju stvari u svoje ruke – organiziranjem redovnih čišćenja zajedničkog prostora podižu ekološku svijest
Dječija pjesmica „Kad se male ruke slože“ zaista počiva na iskustvenom stanju – ideje uglavnom žive kroz zajedničku spremnost za realizacijom. Tako su i građani jednog kvarta na Koševskom brdu u Sarajevu odlučili na zagađenost prostora odgovoriti akcijom čišćenja – na dobrovoljnoj bazi. Jedna od inicijatorica ideje je Amina Bećirević, koja se nada da će što više komšija prepoznati benefite ovog djelovanja.
„Mogu reći da smo motivaciju našli u revoltu kada smo vidjeli da našim sugrađanima nije problem izbaciti vreću smeća kroz prozor, baciti papir iz pekare na travnjak. Iz tog revolta smo se organizovali jer nismo željeli da gledamo i svakodnevno prolazimo pored smeća ispred i oko zgrade kao da ne postoji. Nažalost, većina naših komšija upravo to radi - prolaze i ne obaziru se. Na kraju, ta aktivnost bude baš lijepo druženje i fizička aktivnost, uradimo nešto dobro za našu zajednicu i ja se nakon svega osjećam dobro i korisno.“
Građani u akciji čišćenja/Izvor: Amina Bećirević
Akcije čišćenja se organizuju svakih par mjeseci. Javna komunalna preduzeća nisu u mogućnosti upratiti svaki bačeni papir – nego je upravo takva vrsta „malog“ ali skoro svakodnevnog zagađenja odgovornost pojedinca. Cilj ovih akcija, osim čistog prostora za, kako najmlađe, tako i najstarije, jeste upravo razvijanje te svijesti o posljedicama – dokle ćemo dogurati ako nismo spremni čuvati naš dom u jednom širem smislu? Bećirević kaže da njihove aktivnosti trebaju poslužiti kao motivacija drugima.
„Bilo bi odlično kada bi svi ovo radili ispred svojih zgrada. Zamislite da se svakih par mjeseci skupi nekoliko ljudi koji će održavati prostor ispred svoje zgrade i u svom naselju, očistiti smeće, zasaditi cvijet - grad bi bio mnogo čišći i svijest bi se mijenjala, posebno kod djece i mladih.“
Prikupljeno smeće/Izvor: Amina Bećirević
Linija manjeg otpora, isprike i opravdanja – sve su to metode bijega od odgovornosti. Međutim, potrebno je u malim promjenama prepoznati vrijednost za cijeli plan budućnosti – svaka akcija čišćenja doprinosi jednom boljem sutra.
„Najlakše je ignorisati. Mislim da svi imamo vremena da doprinesemo našem društvu na neki način, a lijepo je i fizički se pokrenuti“ – zaključuje Bećirević.